Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


18.04.2014 13:06:45
Euro - 4,4607 lei

Dolar SUA - 3,2281 lei

Lira - 5,4148 lei

Aur (gr.) - 134,4481 lei



Foto soare si noriVezi VIDEO

19 aprilie
Max: 14/ 21 grade Celsius
Min:  3/ 8 grade Celsius 


Vreme in general inchisa, cu cer mai mult acoperit va fi maine in judet. Sunt asteptate ploi si burnita ocazionale. Maximele termice ramin comparabile cu cele din zilele precedente, astfel ca la pranz se vor inregistra 21 de grade in Baia Mare si Sighet, 18 de grade vor fi la Seini si Targu Lapus, 15 grade la Cavnic, iar in Borsa vor fi 14 grade Celsius.

Baia Mare:
Se anunta vreme schimbatoare, dar calda pentru urmatoarele doua zile in Baia Mare. Duminica spun meteorologii, ocazional pot sa se inregistreze averse slabe de ploaie, in timp ce luni cerul va fi predominant insorit. Maximele termice se vor situa in jurul valorii de 22 grade, iar noaptea vor fi minime de pana la 9 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei: In Sighetu Marmatiei duminica se astepta averse slabe si scurte de ploaie. Luni insa cerul se va degaja, astfel ca vor fi perioade cu nori , dar si perioade in care va straluci soarele. In zona sunt asteptate maxime termice de 22 de grade Celsius. Noaptea nu se vor inregistra mai mult de 8 grade Celsius.

Borsa: Ploi sunt asteptate pe parcursul zilei de duminica si la Borsa. Luni insa vremea se mai deschide, iar cerul va fi partial insorit. Spun meteorlogii ca temperaturile maxime nu vor depasi la pranz valoarea de 17 grade, in timp ce noaptea minimele pot cobori pana la 2 grade Celsius.

Cavnic: Una, doua averse scurte de ploaie spun meterologii ca se pot inregistra duminica in Cavnic. Luni insa si in acesta zona vremea se deschide, iar cerul va fi partial insorit. Vor fi cel mult 16 grade Celsius la pranz, in timp ce noaptea termometrele nu vor arata mai mult de 8 grade Celsius.

Targu Lapus: Vreme in general inchisa, cu cer predominat acoperit va fi duminica in Targu Lapus. Meteorologii spun ca sunt posibile ocazional averse slabe de ploaie si ca luni in zona vremea se deschide usor, astfel ca cerul va fi partial insorit. Vantul va sufla cel mult moderat, iar maximele termice se vor situa in jurul valorii de 20 de grade, in timp ce noaptea nu se vor inregistra mai mult de 9 grade Celsius.

Seini:Ploi trecatoare pot sa apara duminica si la Seini. Luni insa dupa cum spun meteorologii si in acesta zona vremea se va deschide, astfel ca vor fi si nori, dar si soare. La pranz mercurul din termometre va arata cel mult 20 grade Celsius, in timp ce noaptea minimele nu vor depasi 9 grade Celsius.



Cultura
IN MEMORIAM – Episcopul Ioan Sisestean, comemorat de enoriasii greco-catolici (VIDEO)
12:31:00 14 aprilie 2013  | autor:  Cosmin Carp

 Foto: Comemorare episcop Ioan Sisestean (c) eMaramures.ro
 Foto: Comemorare episcop Ioan Sisestean (c) eMaramures.ro
Vezi VIDEO
Sute de credinciosi greco-catolici s-au adunat astazi, 14 aprilie, la Biserica Sfanta Maria pentru a participa la Sfanta Liturghie si la comemorarea celui care a fost episcop al Eparhiei Greco-Catolice a Maramuresului, Ioan Sisestean. Moartea sa este considerata si in ziua de astazi o grea pierdere pentru credinciosi, care isi amintesc cu drag de el.


Dupa ce a condus timp de sapte ani Eparhia Greco-Catolica a Maramuresului, fiind considerat o figura bisericeasca marcanta, Ioan Sisestean a incetat din viata la varsta de 74 de ani. Sute de credinciosi au participat astazi, 14 aprilie, la parastasul episcopului, amintindu-si cu emotie de clipele in care acesta spunea cuvantul de invatatura in fata credinciosilor.

„ A fost un om deosebit. Extraordinar, un om bun si sufletist. In prediciile sale reusea sa transmita atata caldura si omenie. Mie personal imi lipseste, intotdeauna cand vin la biserica imi amintesc de dansul si spun o rugaciune. Este alaturi de noi chiar daca a plecat“, a spus Rodica Pop, o baimareanca prezenta la Sfanta Liturghie de duminica.

„Stiu ca spunea o slujba care se intelegea. Slujba care o tinea el, cuvantarea pe care o spunea, intotdeauna era speciala“, a explicat Gheorghe Salajan.

Credinciosii greco-catolici spun ca Ioan Sisestean a fost si cel care s-a luptat pentru religia sa, incercand tot timpul sa imbunatateasca viata oamenilor pe care-i reprezenta. „Lipseste foarte mult. Era o persoana bine pregatita spiritual, dar si in calitatea sa de episcop. Foarte mult imi placeau predicile dansului, de la felul cum aborda orice subiect pana la modul in care se exprima pe intelesul tuturor. S-a luptat mult pentru noi, dovada sta chiar statuia asta, chiar si biserica aceasta, care este aportul exclusiv al acestui preasfintit episcop“, a spus Ioan Ratiu.

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 15 aprilie 2013 ora: 11:09:14 de catre: Codrin
Dumnezeul sa-l odihneasca! Nu a avut o viata usoara episcopul nostru Ioan Sisestean, a muncit mult si a lasat suflete indurerate la prea curanda-i plecare. A lasat in urma oameni si lucruri pe care si-a pus amprenta, oameni frumosi si lucruri frumoase, pacat ca nu i se respecta linia sau macar biserica pe care a ctitorit-o.Sau poate unii nu tin con de nimic, nici chiar de maxima ,,Respecta si vei fi respectat!!!!!!,,

2

Publicat la: 15 aprilie 2013 ora: 13:20:37 de catre: Gheorghe Pop
Dumnezeu sa-l ierte! Il regretam, si ne este dor de biserica noastra din acea perioada!!! Nu ne mai regasim in cea de astazi.

3

Publicat la: 15 aprilie 2013 ora: 15:59:47 de catre: ioman
Ne pare nespus de rau de starea in care a ajuns biserica Sf Maria din Baia Mare, de faptul ca cei care au schimbat in mod chicios tot ceea ce a realizat frumos episcopul Ioan, nu au pic de gust si de estetica, de faptul ca acei minunati copii care asistau la liturghii nu mai sunt acceptati de noul episcop, de faptul ca a fost interzisa cantarea "Ave Maria" - in cinstea Sfintei Fecioare Maria, de la finalul Sf. Liturghii, si mai grav, ca predecesorii episcopi ai Maramuresului nu sunt cinstiti si nici macar pomeniti la Sf Liturghie

4

Publicat la: 15 aprilie 2013 ora: 21:50:13 de catre: Ioan Gavris
Unii din cei care il linguseau pe regretatul Episcop, reusesc cu succes sa-l linguseasca si pe actualul. Mi-i greata de astfel de oameni lingai ca si de cei carora le place sa fie lingusiti.

5

Publicat la: 15 aprilie 2013 ora: 23:52:51 de catre: constantin
Dumnezeu sa-i faca parte cu dreptii ! P.S.Ioan Sisestean a fost un episcop bun si hotarat, care s-a daruit intru totul cauzei bisericii Greco Catolice.A pastorit timp de 17 ani aceasta biserica realizand multe lucruri frumoase, marturie stau zecile de preoti ,bisericile nou construite si sutele de credinciosi reantorsi la biserica mama.Peasfintitul Ioan a fost un bun orator un mare psiholog si un intelept neantrecut . Nu stiu cine sunt acesti domni care conduc astazi biserica greco catolica,nici ce vor, deoarece noua credinciosilor ne dau impresia ca nu au nevoie de noi ignorandu-ne prin tot ceea ce fac. O echipa se afirma prin performante si realizari iar acesti domni cu studii inalte au realizat marea performanta prin modificarea iconostasului la Sfanta Maria sa imbine arta cu chiciul.

6

Publicat la: 16 aprilie 2013 ora: 09:16:27 de catre: Maria
Personal am renuntat sa mai merg la biserica la sf maria pentru ca nu-mi plac schimbarile care au fost facute aici, sunt extrem de urate, in comparatie cu ceea ce a fost facut anterior. apoi, nimeni nu mai stie de la ce ora e liturghia, de cand a fost impusa cu forta utrenia.... Nu stiu daca ati observat, insa nici un parinte nu isi mai aduce copilul sa fie binecuvantat de catre episcop la sfarsitul liturgiei. sa fie oare pentru ca episcopul nostru nu iubeste copii??? "Lasati copiii sa vina la mine"

7

Publicat la: 17 aprilie 2013 ora: 23:12:33 de catre: Alin
Toate aceste comentarii de bun simt ar trebui trimise pe adresa episcopiei, nu ca acolo nu s-ar citi presa, dar nu se cuvine ca cineva sa-si astupe urechile si ochii la ce spun credinciosii.Sau s-a infiintat cumva si o comisie pentru credinciosi??!! ce ar trebui sa aprobe ce sa gandeasca sau sa scrie oamenii?

8

Publicat la: 17 aprilie 2013 ora: 23:26:19 de catre: O mama
EPISCOPUL NOSTRU IOAN, a fost bun si bland si chema toti copiii la ministrat in timpul sfintei Liturghii. In acele duminici sau sarbatori, chiar si in noaptea de Inviere era plin de copii in jurul altarului.Frumoase si inaltatoare momente! Nu o sa fi uitat niciodata, presfintite IOAN !Acum nu a ramas decat ca mormantul sa-ti fie inconjurat de copii.

9

Publicat la: 22 aprilie 2013 ora: 16:24:32 de catre: Pop Grigore
Pe conducerea bisericii chiar nu o intereseaza de credinciosi,de copii, de nimeni.O intereseaza sa faca iconostase cu picturi schimonosite si sa schimbe prin biserici tot ce este frumos si ne mai plangem ca biserica nu are bani. Cred ca are, incat isi permite sa schimbe prin biserici picturile si alte lucruri.Cat despre copii care nu mai sunt din jurul altarului nu mai are rost sa vorbim lucrurile se vad foarte bine, in curand va ramane si biserica goala dar atunci va fi prea tarziu.........

10

Publicat la: 22 aprilie 2013 ora: 17:49:38 de catre: ovidiu man
As vrea sa-i spun doamnei Maria ca nu este singura care nu mai merge la biserica sf. Maria ,sunt multe familii care nu mai merg acolo la biserica.Nu ne mai intrebam de ce, se stie foarte bine.

11

Publicat la: 22 aprilie 2013 ora: 23:23:26 de catre:
Inalte feţe bisericeşti, voi chiar nu vedeţi cum familii intregi migrează la alte confesiuni. Deschideţi ochii pană nu este prea tarziu.

12

Publicat la: 25 aprilie 2013 ora: 14:20:16 de catre: alma
Daca astea sant motive care sa-i determine pe unii sa treaca la alte confesiuni, atunci lasati-i sa treaca linistiti. Niciodata nu au fost de ai nostri. Credinta se traieste altfel, nu cu nazuri din astea: nu-mi place un anumit lucru, ma mut la mormoni. Remarc, insa, faptul ca Biserica Catolica incearca, in permanenta, sa tina pasul cu realitatile actuale si,poate , unii sant surprinsi de asta. V-ar conveni mai mult o biserica incremenita in niste dogme aparute acum 300 de ani?

13

Publicat la: 25 aprilie 2013 ora: 21:27:35 de catre: ionica
tu sigur esti din anturajul celor care conduc acum, am mai auzit ca, chiar si episcopu o zis ca, cui nu-i place asa sa plece.

14

Publicat la: 25 aprilie 2013 ora: 21:33:14 de catre: pavel
Cei care conduc destinele bisericii gr cat din Maramures, sunt singuri. Ziceau unii popi ca nu exista comunicare intre vladica lor si ei. Popii nu merg la vladica. Unii chiar cred ca a fost cea mai proasta alegere, numirea actualului episcop in Maramures. Trebuia unul mai echilibrat, care sa nu forteze atat de mult schimbarea si ducerea fortata spre ortodoxie. Esec total!!!! Pacat

15

Publicat la: 29 aprilie 2013 ora: 20:18:50 de catre: alma
V-ati facut o impresie gresita.Eu, sant un simplu enorias, nu am absolut nici o functie in ierarhia bisericii.Dar, ce ar trebui sa sara mai mult in ochi, sant neantelegerile grave dintre Episcopie si anumiti preoti greco-catolici din zona Sighetului. Asa a ajuns un preot ca, intr-o scrisoare trimisa de la Episcopie, sa fie facut "delicvent". Motivul: preotul refuza sa se intoarca cu spatele la credinciosi in timpul liturgiei si, de asemenea, refuza sa monteze in biserica renumitul iconostas ortodox. Si, sa nu va suparati, domnule ionica, dar cu gramatica nu stati chiar bine.

16

Publicat la: 29 aprilie 2013 ora: 22:21:38 de catre: gheorghe
Oameni buni n-are rost să ne răcim gurile degeaba, aceştia tot cum vor ei o să facă şi apoi se mai spune că după un episcop bun vine unul rău.

17

Publicat la: 1 mai 2013 ora: 12:23:17 de catre: cronica anonima
Toti cei care critica azi pe epicopul Bizau il denigrau ieri pe episcopul Sisestean. Unde este verticalitatea acestor oameni (preoti) ? Gusturile oamenilor in materie de arta nu se dicuta, credinta nu este o moda, un curent care azi este pe val si maine vine alt val. Ignoranta semidoctilor nu este linie sau regula de urmat pentru biserica. Cum poti sa-ti ponegresti propria Biserica in care celebrezi sau primesti sacramentele ? Cui slujesti ? Lui Dumnezeu nicidecum.

18

Publicat la: 1 mai 2013 ora: 16:10:53 de catre: Radu Pop
Dragă *cronicar anonim*... nu știu dacă cumva ai recitit ceea ce ai scris, dar cred că tezele prin care vrei să-i combați pe alții îți ridiculizează atât avântul cât și afirmațiile. Păi dacă gusturile nu se discută și nu se merge pe curenții valului, de ce s-au mai făcut schimbările în Sf Maria de cum a ajuns PS Bizău ? Iar formula critică arhiabuzată a semidocților și ignoranților este cel puțin răsuflată...fiecare mocofan de pe la episcopie crede că sparge gura târgului considerându-i pe ceilalți semidocți. Pe de altă parte - recunosc e o noutate pentru mine - de când este biserica formată din docți și supradocți? Oare Mântuitorul nu mulțumea Tatălui ca revelase ale Sale celor mici iar celor înțelepți le ascunsese? Sau pentru a fi greco-catolic cu acte în regulă trebuie să-mi placă toate schimbările episcopului și să nu cârtesc nimic, așa cum faci tu, doar din spirit de servilism și lipsă de gândire critică? Oare noi nu suntem biserică, sunteți doar voi preoții? (retorica cumincioară iți trădează identitatea !) Pe de altă parte nu s-a criticat biserica, ci drumul pe care îl apucă. Asta înseamnă că nu-i vreau binele sau că nu slujesc lui Dumnezeu? Sau că aș disprețui indirect sacramentele ... (mă întreb oare cum ai ajuns să faci o legătură atăt de "doctă")? Or poate sugerezi că episcopul nu poate fi criticat în nimic....păi de ce? Păi e episcop. Așa, și ce-i cu asta... n-o fi supus greșelii? Nu ți se pare grav că se merge pe principiul "cui nu-i place să plece" ? (vezi comentariu nr 13....presupunând că e adevarat). Dacă ar fi să-ți dau ascultare, asta ar presupune ca eu să stau cuminte în banca mea, să fiu un fel de *yes man* la tot ceea ce ilustra părere a conducerii crede că e mai bine pentru sufletul meu (făcând abstracție de simțămintele mele spirituale, evident !), să-mi plătesc contribuția și să cânt cumințit de pioșenie "întru mulți ani stăpâne !", indiferent de cum și ce. Ți se pare normal? Coborâți cu picioarele pe pământ și mai stați și în mijlocul oamenilor și ascultați-le oful, că de atâta "erudiție" riscați să vă pierdeți și puținele oi pe care le mai aveți.

19

Publicat la: 2 mai 2013 ora: 12:39:46 de catre: cronica anonima
Un copil ca isi critica (denigreaza) parintii si fratii in public este un exemplu ? Invatatura si disciplina Bisericii nu se modifica cind si cum vrea fiecare dupa propria viziune despre Biserica. "Biserica este acolo unde este episcopul", acesta conduce corabia pe calea mintuirii. Nu cred ca cineva doreste ca sa plece vreun credincios greco-catolic undeva, in Biserica fiecare trebuie sa aiba loc, dar nu credinciosii care confunda Biserica cu Republica, spun ce sa faca preotii la altar ( cel putin nu in modul acesta adresind cuvinte de calomnie clerului in public pe chestiuni care ii depasesc din toate punctele de vedere, confundam Biserica cu circul de pe posturile TV ? O examinare a constiintei in aceste zile pentru fiecare este cel mai bun lucru pe care ar putea sa-l faca, dupa umila mea parere. Dumnezeu sa ne ierte !

20

Publicat la: 2 mai 2013 ora: 14:00:32 de catre: Radu Pop
Nu inteleg de ce imi pui numele in ghilimele cata vreme tu esti un anonim declarat. Prin urmare, bunul simt.... N-am sa ma mai lungesc la vorbe cu tine fiindca oricum nu esti dispus sa iesi din logica "sa fim cuminti si supusi", ca doar noi stim sa zicem numai "da, da"...suspendam orice gandire. Speram in vremuri mai bune. Eu atat am avut de zis, dar ca sa te simti flatat iti las tie ultimul cuvant... Sarbatori fericite tuturor ! Chiar si celor cu care nu sunt de acord.

21

Publicat la: 3 mai 2013 ora: 22:51:29 de catre: Maia
Cred cu convingere ca Sarbatoarea Invierii Domnului ar trebui sa fie un moment serios de reflectie pentru cei care conduc destinele Bisericii Greco catolice din zona Maramuresului de dincoace si dincolo de Gutin! Isus a iubit oamenii traind printre ei si observandu-i in viata de zi cu zi si din ceea ce-a vazut s-au nascut pildele sale!Preotii sunt trimisii lui Dumnezeu pe pamant si tot ceea ce fac, trebuie sa fie in spiritul credintei.Sigur ca in mintea unora, ei pot trai fara credinciosi, ori, dupa ultimele idei, daca sunt doua batrane in biserica, slujba e valabila! Sigur ca poate fi valabila, dar marea credinciosilor care cauta biserica in suflete pentru a fi mai buni, pentru a-si forma o anume conduita in societate ,trebuie sa fie bagati in seama !Acesti credinciosi -indisciplinati- care nu accepta revenirea la vechile practici ce ne apropie de ortodoxism mai mult ca oricand, ar trebui sa ridice mari semne de intrebare PS sale episcop Bizau! O biserica ADEVARATA nu se conduce in lumina invataturilor de la Roma unde a studiat domnia sa! In cei 23 de ani de la REINVIEREA BISERICII atat de oropsite GRECO-CATOLICE biserica insasi a EVOLUAT! In STRUCTURA, in COMUNICARE si cel mai important fapt dintre toate, s-a venit cu aplecare, cu iubire catre biserica! De ce Preasfintite, atata vrajba in bisericile din Maramures al caror superior spiritual le sunteti? Nu putem fi chiar toti MANIPULATI , PROSTI , cei care suntem capabili de masuri extreme in ciuda vointei noastre de-a nu mai merge in bisericile greco-catolice pentru care stramosii nostri si-au dat viata! Va urez Preasfintite multa intelepciune si fie ca INVIEREA DOMNULUI sa va limpezeasca gandurile si sa fiti sensibil si la durerile credinciosilor greco-catolici care au evoluat in pas cu timpurile! Sentimentul maturitatii exista in fiecare dintre noi, toti ne IUBIM BISERICILE, am contribuit la evolutia lor si cred ca BUNUL DULNEZEU ne iubeste asa cum suntem! Nesupusi fata de lucrurile impuse cu forta, dar cu MARE IUBIRE DE DUMNEZEU! SARBATORI LUMINATE TUTUROR!

22

Publicat la: 4 mai 2013 ora: 20:21:24 de catre: MARIA
CRISTOS A INVIAT! In lumina celor care si-au dat viata pentru credinta, in memoria episcopului nostru Ioan, sa nu uitam a vorbi corect romaneste si a ne afirma identitatea in aceasta lume globalizata.

23

Publicat la: 4 mai 2013 ora: 20:40:55 de catre: Gina
La toate comentariile postate nu pot decat sa il citez pe Toma de Aquino – despre credinta: “Certitudinea pe care o dă lumina divină este mai mare decât aceea pe care o dă lumina raţiunii naturale“. Subscriu emotional la toate criticile aduse aici atitudinii arogante, noncomunicative si usor dictatoriale ale celui care la propria sa intronizare ca arhiereu in scaunul episcopatului de Maramures ne anunta pe toti credincioasii ca pentru noi va fi “un tata“, poate - dar unul vitreg dupa purtare! Toate aceste critici nu sunt altceva decat o manifestare a dezamagirii. Dar biserica noastra a trecut si prin momente mai grele si nu a fost nimicita, aceste timpuri nu pot decat sa ne reaminteasca cat de importanta este rugaciunea pentru indreptarea pacatosilor. Sarbatori fericite!

24

Publicat la: 4 mai 2013 ora: 20:47:31 de catre: alma
Perfect de acord cu dvs. Unde este Episcopul, acolo este si biserica.Dar, ce ne facem , avand in vedere ca biserica santem noi, masa de simpli credinciosi. Si noua, tare, tare rau ne pica atunci cand vedem ca apar dispute in interiorul Sfintei noastre Biserici. Numai de asta nu aveam nevoie. Parca nu sant destui neprieteni in exteriorul BRU... Revenind la problemele de peste deal: cu ce gresesc acei preoti? S-au abatut, cumva, de la invataturile fundamentale ale catolicismului? Lumea, in intregime a acceptat modul de celebrare a liturghiei asa cum o face preotul Onisim Filip, biserica este plina mereu, dar "centrul" nu este de acord. Consecintele: preotul paroh Filip a devenit preot simplu, iar mai nou, este "delincvent". ( Oare exista proprietatea termenilor la cei care fac astfel de afirmatii?) Se uita faptul ca biserica din Sighet a fost construita si prin eforturile extraordinare ale acestui preot. Stiti care este reactia credinciosilor? Nu, nu renunta la religia catolica. Au renuntat la a mai merge la liturghia greco-catolica si s-au mutat la Romano-catolici, care fac slujbe si in limba romana. Foarte multi credinciosi si-au manifestat aceasta intentie si pe viitor, daca nu va fi pace in BRU - MM. Dar, asa sntem noi romanii, pagubosi: un lucru care merge bine, trebuie zgandarit, modificat, pana ajungem la nevoia de a fi reparat. Re. Maia: perfect de acord. Si eu gandesc asa ca si dvs. Christos a inviat!!!

25

Publicat la: 5 mai 2013 ora: 08:41:39 de catre: M
Daca va iubiti atat de mult religia, ce naiba cautati in bisericile romano-catolice? E plin de voi pe acolo! Daca vreti la romano-catolici, deziceti-va oficial de greco-catolicism! HAHAHA...pentru asa ceva e nevoie de sange in instalatie, ipocrititlor!

26

Publicat la: 5 mai 2013 ora: 15:49:26 de catre: Radu Pop
Nu stiu ce inseamna pentru tine "sange in instalatie"... dar daca asta face din tine un veritabil greco-catolic, atunci vai de credinta ta si vai de saraca biserica. In orice caz, presupunand ca tu ai suficient "sange in instalatie", lasi impresia ca esti intr-o lipsa cronica de materie cenusie. Din doua motive: 1) in trei randuri nu ai fost in stare decat sa zbieri, sa fii vulgar si sa razi nevrotic ! + ai tras "concluzii" ca la piata auto. 2) Prima ta intrebare e si cea care ar trebui sa-ti dea de gandit...daca obisnuiesti sa faci asa ceva. Banuiesc ca nu, din moment ce ai scris-o fara sa te intrebi si ce scrii. Fiindca pana acum noi nu am vorbit decat despre faptul ca ne vedem siliti sa ne indreptam incet incet catre romano-catolici, din cauza pompei si ultrabizantinizarii de care toata lumea stie si care, vede-se, nu produce nici un bine spiritual....eventual unii preoti se simt niste actori mai impliniti dar din pacate la fel de prost pregatiti. Daca lucrurile vor continua astfel, peste vreo zece ani vad BRU cu jumatate din bunicutele de azi (caz ferice), ai caror nepotei vor sta in banca romano-catolica, pentru simplul fapt ca acolo comuniunea cu episcopul/ preotul nu e un dictat, ci o traire asumata de ambele parti. Iar cei cu "sange in instalatii" probabil nu vor fi facut mari progrese nici intr-ale bunului simt, nici intr-ale capacitatii de comunicare... ca sa fiu mai explicit (in caz ca nu ai reusit sa ma intelegi): sa fiu numit "ipocrit" de un exemplar "homo doctus" ca tine, pentru mine e o magulire.

27

Publicat la: 5 mai 2013 ora: 16:13:34 de catre: M
Nu va vream printre noi. Duceti-va la ortodocsi. Acolo e de voi. Penibililor!

28

Publicat la: 5 mai 2013 ora: 20:06:49 de catre: Un crestin ortodox
Am avut sansa sa il ascult de cateva ori pe Episcopul Ioan Sisestean. A fost un OM respectat de catre toti, fie ei greco-catolici, ortodocsi sau romano-catolici. A fost un OM care lipseste comunitatii, indiferent de confesiune. A fost un OM SFANT al bisericii greco-catolice si este un sacrilegiu sa va certati aici, pe fondul acestui articol comemorativ. Se impune mai multa toleranta si respect intre confesiuni asa cum ne-a invatat si domnia-sa. Daca s-ar putea intoarce si ar citi ceea ce scrieti voi aici, ce credeti ca v-ar spune?

29

Publicat la: 5 mai 2013 ora: 22:45:31 de catre: mariana
Oricum,credinciosii parohiei greco-catolice Sighet sunt hotarati sa-si apere pastorul care i-a condus atata amar de ani si care acuma,este atacat chiar din sanul bisericii! Este regretabil acest fapt,faptul ca exista atata lipsa de respect din partea superiorilor ,pentru un om care a cladit biserica si a condus-o in vremuri grele,pentru omul care ne-a cladit spiritual,a adunat atatia enoriasi la biserica datorita predicilor inspiratesi altor actiuni de natura spirituala!!! Cu ce a gresit dansul, oficiind cu fata,de i se spune ca e in delicventa si inafara legii bisericesti...oare si episcopii care au oficiat cu fata la Cimitirul saracilor s-au situat ''inafara legii bisericesti???Este acuzat ca a influentat enoriasii ,inaintea discutiilor cu Preasfintitul Vasile...ceea ce este o acuzatie neadevarata...oamenii si-au spus pasul spontan,dureri ce nu le-au fost inca ascultate...biserica noastra fiind ocolita sistematic de catre superiori! Oare asa se pastoreste,prin impunere fortata si prin actiuni care ne indeparteaza de catolicism??Chiar nu conteaza sacrificiul martirilor bisericii noastre???

30

Publicat la: 6 mai 2013 ora: 13:57:56 de catre: Cynthia
"Cine ştie că libertatea e bunul suprem înţelege ce poate însemna creştinismul".Nicolae Steinhardt. Libertatea este si cea a oamenilor care isi aleg locul in care se simt cel mai aproape de divinitate si totodata faptul ca pot forma o comuniune atat cu semenii cat si cu personalul clerical. "Să urmăm adevărul, iar nu umbrele sau simbolurile" spune si Sf. Ioan Gură de Aur, cu alte cuvinte sa nu ne cramponam in impunerea unor reguli distrugand astfel o comunitate deja inchegata si frumoasa si care isi gaseste zi de zi incarcatura spirituala de care are nevoie alaturi de mentorii ei care mijlocesc pentru a-i apropia de credinta adevarata.

31

Publicat la: 6 mai 2013 ora: 14:49:17 de catre: Gabi
Exista un dogmatism si exista un ultradogmatism. Dogmatismul vrea sa fixeze in constiinta oamenilor o anume doctrina. Ultradogmatismul vrea mai mult: acesta vrea sa fixeze in constiinta oamenilor un singur cometariu al doctrinei in chestiune, cand comentariile sunt cu putinta la plural, intotdeauna. Acest principu trebuie sa ghideze si conducatorii acestei biserici. Ei sunt meniti sa fie in armonie cu credinciosii sa le ofere un refugiu spiritual cat mai primitor iar acest lucru fara indoiala nu este realizabil prin impunerea fortata a unui ultradogmatism.

32

Publicat la: 6 mai 2013 ora: 16:37:16 de catre: lena
...senzatia mea este,ca de altfel a multor altor credinciosi, ca,se incearca mai mult o dezbinare a unor comunitati religioase care,cu greu si cu sacrificii s-au inchegat dupa '90.Lovind in pastorii puternici, credinciosiii vor fi dezorientati,bineanteles! Prin amenintari cu suspendarea se vrea a da un exemplu si altor preoti care ar avea curajul sa-si exprime punctul de vedere,punct de vedere constructiv pentru comunitate si pentru Biserica zilelor noastre.E regretabil,aceste practici ne amintesc de vremuri ''de trista amintire".La fel si acuma,preoti care s-au sacrificat ani multi,au construit biserici,credinciosiii s-au legat sufleteste de ei(asa cum este de altfel normal),au fost mutati din parohiile pe care le-au pastorit,fara sa se tina cont de nimic(poate nu mai au sanatatea necesara,resursele fizice pentru a construi din nou,odata cu batranetea venind si bolile inerente...vezi exemplul unui preot din zona Satu Mare care a fost''deportat'' intr-o baraca ,dupa ce a construit biserica)...si exemplele pot continua ....Ni s-a spus ca in Biserica nu exista democratie dupa modelul din societate,ci ascultare ....da,ascultare dar nu oarba! Oare unde se va ajunge cu o astfel de atitudine aroganta ,care merge pana intr-acolo incat cu riscul pierderii enoriasilor in masa,continua sa impuna ,sa schimbe dupa plac din bine in rau, sa darame tot ce au cladit predecesorii sai??!!!

33

Publicat la: 7 mai 2013 ora: 20:57:47 de catre: IUn greco catolic
Desi sunt de acord cu cei care nu se mai regasesc in "noua bis greco catolica" aceste Aceste discutii trebuie sa inceteze imediat!!! Sa ne rugam pt episcopul Bizau, ca Domnul sa-l intelepteasca. Niste consilieri experimentati si sinceri care sa aiba curajul de a-i atrage atentia atunci cand, fara sa-si de-a seama greseste, i-ar fi de mare ajutor. Daca nu o sa-i gaseasca, e treaba dansului, dar acest gen de discutii, trebuie sa inceteze!!! Pana la urma e vorba despre un episcop...........

34

Publicat la: 7 mai 2013 ora: 23:13:35 de catre: MIHAI
,,1. Eu sunt viţa cea adevărată şi Tatăl Meu este lucrătorul. 2. Orice mlădiţă care nu aduce roadă întru Mine, El o taie; şi orice mlădiţă care aduce roadă, El o curăţeşte, ca mai multă roadă să aducă. 3. Acum voi sunteţi curaţi, pentru cuvântul pe care vi l-am spus. 4. Rămâneţi în Mine şi Eu în voi. Precum mlădiţa nu poate să aducă roadă de la sine, dacă nu rămâne în viţă, tot aşa nici voi, dacă nu rămâneţi în Mine. 5. Eu sunt viţa, voi sunteţi mlădiţele. Cel ce rămâne întru Mine şi Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteţi face nimic. 6. Dacă cineva nu rămâne în Mine se aruncă afară ca mlădiţa şi se usucă; şi le adună şi le aruncă în foc şi ard. 7. Dacă rămâneţi întru Mine şi cuvintele Mele rămân în voi, cereţi ceea ce voiţi şi se va da vouă. 8. Întru aceasta a fost slăvit Tatăl Meu, ca să aduceţi roadă multă şi să vă faceţi ucenici ai Mei. 9. Precum M-a iubit pe Mine Tatăl, aşa v-am iubit şi Eu pe voi; rămâneţi întru iubirea Mea. 10. Dacă păziţi poruncile Mele, veţi rămâne întru iubirea Mea după cum şi Eu am păzit poruncile Tatălui Meu şi rămân întru iubirea Lui. 11. Acestea vi le-am spus, ca bucuria Mea să fie în voi şi ca bucuria voastră să fie deplină. 12. Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unul pe altul, precum v-am iubit Eu. 13. Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi. 14. Voi sunteţi prietenii Mei, dacă faceţi ceea ce vă poruncesc. 15. De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu ştie ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute. 16. Nu voi M-aţi ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi şi v-am rânduit să mergeţi şi roadă să aduceţi, şi roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veţi cere în numele Meu. 17. Aceasta vă poruncesc: să vă iubiţi unul pe altul. 18. Dacă vă urăşte pe voi lumea, să ştiţi că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât. 19. Dacă aţi fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteţi din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăşte. 20. Aduceţi-vă aminte de cuvântul pe care vi l-am spus: Nu este sluga mai mare decât stăpânul său. Dacă M-au prigonit pe Mine, şi pe voi vă vor prigoni; dacă au păzit cuvântul Meu, şi pe al vostru îl vor păzi. 21. Iar toate acestea le vor face vouă din cauza numelui Meu, fiindcă ei nu cunosc pe Cel ce M-a trimis. 22. De n-aş fi venit şi nu le-aş fi vorbit, păcat nu ar avea; dar acum n-au cuvânt de dezvinovăţire pentru păcatul lor. 23. Cel ce Mă urăşte pe Mine, urăşte şi pe Tatăl Meu. 24. De nu aş fi făcut între ei lucruri pe care nimeni altul nu le-a făcut păcat nu ar avea; dar acum M-au şi văzut şi M-au urât şi pe Mine şi pe Tatăl Meu. 25. Dar (aceasta), ca să se împlinească cuvântul cel scris în Legea lor: "M-AU URÂT PE NEDREPT,, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Spiritul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.,, IOAN 15, 1-26 CINE SE RIDICA ÎMPOTRIVA AUTORITĂȚII BISERICII, SE RIDICA ÎMPOTRIVA LUI CRISTOS!

35

Publicat la: 8 mai 2013 ora: 07:03:13 de catre: lorelai
...cam imperativ tonul pentru o persoana consacrata! Da,aveti dreptate,nu este aici locul unde sa ne spunem pasul...dar asta se intampla din cauza ca oamenii nu sunt ascultati...sau daca sunt ascultati li se spune ca si asa ''parerea lor nu conteaza,ca doar nu putem tine cont de sentimentele fiecaruia''...astfel de discutii au loc aici din cauza comparatiei pe care saracii oameni o fac intre plecatul la Domnul ,preasfintitul Ioan si actuala conducere...si dupa cum se vede parerea generala este in defavoarea actualilor...si apoi,chiar si indemnul Papei Francisc era acela de a cobora superiorii in randul oamenilor,de a-i asculta,si nu de a se izola intr-un turn de fildes,pentru ca ,in cazul acesta,nu ar sluji nicidecum Lui Dumnezeu! Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca pe presfintitul Ioan,''la loc cu verdeata, unde nu este intristare,nici suspinare,ci viata fara de sfarsit!"

36

Publicat la: 8 mai 2013 ora: 10:23:53 de catre: LORELAI
MESAJUL 35 era replica la 33....Sa ne rugam acuma,in Sapamana Luminata, ca Duhul Sfant sa coboare darurile INTELEGERII si INTELEPCIUNII asupra clerului si credinciosilor Bisericii noastre, pentru ca sa fie restabilita PACEA,IUBIREA, dintre fratii intru Cristos. Romani 8,9 26."Si tot astfel Duhul ne ajuta in slabiciunea noastra: caci nu stim sa ne rugam cum trebuie. Dar insusi Duhul mijloceste pentru noi cu suspine negraite. 27.Si Cel ce cerceteaza inimile stie care este gandirea Duhului: pentru ca el mijloceste pentru sfinti dupa voia Lui Dumnezeu."

37

Publicat la: 8 mai 2013 ora: 13:11:46 de catre: Maria
Fratilor, cred ca rugaciunile si comentariile noastre au fost ascultate si citite....Preasfintia sa face un pas important in impacarea si apropierea sa cu enoriasii prin faptul ca, dupa fiecare Liturghie isi asteapta fidelii pentru a la strange mana (sau pentru a i se pupa mana de catre acestia) la iesirea din biserica. Preasfintite, ne dorim sa va respectati angajamentul luat imediat dupe inscaunare, si anume acela de a va afla in fiecare duminica intr-o alta biserica. cred ca si celelalte biserici au nevoie de conciliere cu cel care le este pastor. Nu sufocati credinciosii din parohia Sf Maria, care atunci cand ajung la biserica se uita in primul rand daca este si masina vladicului prin preajma si doar apoi nevazand-o indraznesc sa intre in ceea ce a fost o bijuterie de biserica transformata azi intr-un kitsch de prost gust. Ati inceput Preasfintite cu stangul, nu continuati la fel ca o sa ajungeti sa participati singur la sf Liturghii. Sau poate aceasta este chiar dorinta dvs? In acest caz, ii sfatuiesc pe preotii de la biserica romano-catolica din centrul vechi sa-si mareasca bisericuta, pentru ca nu mai incap enoriasii. Invierea Domnului sa ne lumineze pasii si sa ne intareasca credinta!!!

38

Publicat la: 8 mai 2013 ora: 16:57:26 de catre: "iancu"
Iarta-ma Mihai, dar esti un exeget de doua parale. Un citat pentru lingusitori ai cumva ?

39

Publicat la: 8 mai 2013 ora: 17:19:30 de catre: lena
Si Isus cand a fost criticat, a dialogat si a raspuns linistit, argumentand atitudinea Lui, care era in flosul omului,a mantuirii acestuia. Sambata a fost facuta pentru om si nu omul pentru sambata! LITERA OMOARA IAR DUHUL DA VIATA! Domnul a mai intrebat:"Ce spun oamenii despre Mine, ce spuneti voi despre Mine?" Deci,a fost sensibil fata de gandirea celor care-l vedeau si ascultau. "Ascultam mai mult de Dumnezeu, decat de oameni",a fost unul dintre principiile apostolilor. Daca apostolul Petru a spus:"sunt si eu om" ,cand sutasul Corneliu i s-a inchinat,asemenea se poate spune si despre un episcop,si anume, faptul ca si el este un om.

40

Publicat la: 8 mai 2013 ora: 22:05:30 de catre: STEKO
...litera nu omoara,litera scoate adevarul la suprafata,litera este viata nu prostiile pe care le debitati,,fara sa vedeti ,,literele"..

41

Publicat la: 9 mai 2013 ora: 10:03:43 de catre: lena
Matei 26,40-41 "Litera ucide ,iar Duhul Sfant da viata"... ar trebui sa cititi Biblia mai inainte de a face o blasfemie si a cataloga Cuvantul ei ca "prostii"...!!!

42

Publicat la: 9 mai 2013 ora: 10:17:43 de catre: lena
rectific...2 Corinteni3,6 ''care ne-a si facut in stare sa fim slujitori ai unui nou legamant, nu al literei, ci al Duhului; caci litera omoara, dar Duhul da viata." ....daca dvs numiti ''prostii'' cuvintele apostolului Pavel,gratuit,din spirit de lingusire (vorba cuiva de mai sus)....sper din tot sufletul ca nu sunteti o fata bisericeasca!